Elektrificatie van bedrijfswagens derde jaar op rij achter bij particuliere markt

De elektrificatie op de markt voor bedrijfsauto's blijft achter. Vooral in Europa's grootste automarkten Frankrijk en Duitsland, zo blijkt uit een nieuw rapport van de groene groep Transport & Environment (T&E). Batterij-elektrische voertuigen namen 14,1% van de zakelijke verkopen voor hun rekening, terwijl de particuliere markt 15,6% bedroeg. Voor het derde jaar op rij raken bedrijven achterop, ondanks dat ze over de financiële middelen beschikken om de overstap naar elektrische voertuigen te maken en ze profiteren van genereuze belastingverlagingen.
Grote verschillen particulier en zakelijk
In de EU zijn zes van de tien nieuwe registraties bedrijfswagens. Omdat ze twee keer zoveel kilometers rijden als particuliere voertuigen, zijn ze verantwoordelijk voor 74% van alle uitstoot van nieuwe auto’s. Duitsland en Frankrijk, die samen goed zijn voor meer dan de helft van de nieuwe BEV-registraties in de EU, vertonen de grootste verschillen tussen het bedrijfskanaal en particuliere huishoudens.
In Duitsland bedraagt de opname van BEV's door bedrijven 16,3%. Dat is aanzienlijk lager dan de 25,6% in de particuliere sector. In Frankrijk bedraagt de opname respectievelijk 12% en 22,1%. Deze verschillen worden alleen overtroffen in Denemarken, waar de acceptatie van BEV door bedrijven maar liefst 27 procentpunten achterblijft op de particuliere markt (26,1% vergeleken met 53,1%).

Bedrijven registreerden vorig jaar twee keer zoveel grote auto's (auto's uit de segmenten D, E, F en G) als particuliere huishoudens (12% van de nieuwe registraties versus 5%), blijkt ook uit het onderzoek. Dit fenomeen wordt vooral geaccentueerd in Duitsland: als Europa's grootste automarkt was Duitsland goed voor 40% van alle zware auto's die in de hele EU waren geregistreerd.
De markt levert geen resultaten op
Bedrijven stimuleren ook de opkomst van plug-inhybrideauto's in Europa - auto's waarvan keer op keer is bewezen dat ze net zo vervuilend zijn als benzineauto's. In 2023 bevond 77% van alle nieuwe geregistreerde PHEV’s zich in het bedrijfskanaal.
"Bedrijven moeten het voortouw nemen bij de EV-transitie. In plaats daarvan lopen ze achter op huishoudens wat betreft elektrificatie en registreren ze twee keer zoveel grote auto's. Ondertussen subsidiëren overheden bedrijfswagens met royale belastingvrijstellingen. De markt levert geen resultaten op en de bestaande nationale prikkels zijn niet sterk genoeg om van de markt voor bedrijfsauto's de groene leider te maken die deze zou moeten zijn. Daarom is EU-optreden niet alleen gerechtvaardigd, maar ook hard nodig", legt Stef Cornelis, directeur van het elektrische wagenparkprogramma bij T&E, uit.

Bedrijfsauto's kunnen een belangrijke motor worden in de ondersteuning van de groene industriële transitie van Europese autofabrikanten, zo blijkt uit de studie. De zakelijke automarkt is verantwoordelijk voor het overgrote deel van de autoverkopen van vijf van de belangrijkste autofabrikanten van Europa (Volvo, Volkswagen, BMW, Stellantis en Mercedes-Benz). 70% van de autoverkopen van VW in de EU zijn bedrijfsauto's. Gemiddeld gaat slechts 49% van de omzet van niet-Europese autofabrikanten naar het zakelijke segment.
Bestuurders van bedrijfsauto’s hebben ook een grotere neiging dan particuliere huishoudens om Europese elektrische auto’s te kopen, zo blijkt uit de gegevens. 76% van de emissievrije auto’s op de zakelijke markt wordt verkocht door Europese fabrikanten, vergeleken met 65% op de particuliere markt. Het versnellen van de elektrificatie van bedrijfswagenparken zal voordeliger zijn voor Europese autofabrikanten dan voor hun concurrenten, legt T&E uit.
Rol Europese Commissie
"De Europese Commissie moet het juiste raamwerk ontwerpen om van Europa een wereldleider op het gebied van elektrificatie te maken. Dit is waar EV-doelstellingen voor bedrijfswagenparken een rol gaan spelen. Dit vraaginstrument zal voorspelbaarheid creëren en zekerheid bieden aan Europese autofabrikanten om de investeringen in de productie van elektrische voertuigen en batterijen te blijven opvoeren. Omdat Europese autofabrikanten een grotere aanwezigheid hebben op de zakelijke markt, zullen zij meer van deze maatregel profiteren dan hun niet-EU-concurrenten", zegt Cornelis.
Europa heeft een grote kans op wetgevingsgebied om de onevenwichtigheid in het gebruik van elektrische voertuigen in het bedrijfskanaal recht te zetten, met de opening van de openbare raadpleging over het groener maken van bedrijfswagens.
T&E roept de nieuwe Europese Commissie op om in 2025 een voorstel in te dienen voor een verordening inzake bedrijfswagenparken, waarin doelstellingen voor 100% elektrificatie worden vastgelegd voor grote wagenparken en leasemaatschappijen tegen 2030. De lidstaten moeten ook de belasting op bedrijfsauto’s hervormen en de introductie van elektrische voertuigen stimuleren door de belastingdruk op vervuilende diesel-, benzine- en plug-inauto's te verhogen.